Ciltleme

İNCE KAPAKLI KİTAPLAR

Yumuşak kapaklı kitap, sayfaları esnek kağıt kapakla (ciltsiz roman, kurumsal yıllık rapor veya dergi gibi) ciltlenmiş bir kitabı ifade eder. Yumuşak kapaklı kitabın kapağı için kullanılan kağıt, iç sayfalardan daha kalın olabilir (ekstra dayanıklılık için) veya kapak, iç sayfalarla aynı kalınlıkta (maliyet tasarrufu için) olabilir. Yumuşak kapaklı ciltleme yöntemiyle kitap basmanın başlıca avantajları, nispeten düşük maliyet, daha hızlı geri dönüş süresi ve yaygın kullanılabilirliktir.

SERT KAPAKLI KİTAPLAR

Ciltli kitapların tümü kaliteyi sergilemekle ilgilidir. Şık, sağlam görünümü ve göze çarpan boyutlarıyla, sert kapaklı kitaplar anında merak uyandırır ve kitap raflarında ön plana çıkarlar. Ciltli kitaplar, dayanıklı olacak şekilde tasarlandığından, her okuyucu koleksiyonuna değerli bir katkı sağlarlar. Ciltli kitaplar, sayfa içeriğinizi düzenleyen ve bir metin bloğuna yapıştıran büyük / küçük harf ciltleme ile başlar. Bu metin bloğu daha sonra tipik olarak kağıt, bez veya başka bir koruyucu kumaşla kaplı kartondan yapılmış kitap kapaklarına yapışır. Çoğu ciltli kitap, asitsiz kağıda basılır ve yıllar boyunca çalışmalarınızın kalitesini korur.

DOLGULU KAPAK KİTAPLARI

Kitabınıza biraz daha fazla ağırlık vermek için, yumuşak karton katmanları arasına ince bir köpük dolgu katmanı içeren bir kapak oluşturabiliriz. Bu, kitapları daha dayanıklı bir hale getirirken kapağı küçük çentiklere ve eziklere karşı korur. Özellikle çocuk kitapları bu yöntemle üretildiklerinde oldukça dayanıklı bir hale gelir ve kolay kolay yıpranmaz. Bu seçenek yalnızca çocuk kitaplarına daha yumuşak bir his vermek için mükemmel olmakla kalmaz, aynı zamanda dolgulu kapaklar yemek kitaplarına, fotoğraf kitaplarına veya yoğun kullanım görecek diğer türdeki projelere koruma eklemek için de kullanılabilir.

TELLİ/SPİRALLİ KİTAPLAR

Wiro, Spiral, bobin veya halka ciltleme olarak da bilinir. Bu yöntem, belgeleri birbirine bağlamak için kaplamalı metal teller kullanır. Kitabınızın düz durması veya kendi üzerine katlanması gerektiğinde kullanışlıdır. Kapak bir kart veya daha kalın bir karton olabilir.

KARTON KİTAPLAR

Karton kitap, kalın karton üzerine basılmış bir tür çocuk kitabıdır. Baskılı kağıdın mukavvaya lamine edilmesiyle elde edilen baskılı karton ve hem kapak hem de iç sayfalar için kullanılır. Her sayfa paneli minimum iki kat karton kalınlığındadır. Tel dikiş veya Amerikan Cilt gibi tipik bir kağıt kitabın aksine, bir karton kitabın sayfaları özel olarak katlanır ve birbirine ciltlenir. Karton kitaplar çok dayanıklıdır ve dolayısıyla kitaplara karşı genellikle daha az nazik davranan küçük çocuklar için tasarlanmıştır.

İPLİK DİKİŞ CİLT

Dikilmiş ciltleme veya iplik dikiş ciltleme, basılı bir belgeye geleneksel bir görünüm kazandırmak için mükemmeldir. Basit bir dikiş hattı harmanlanan sayfaları bir arada tutar, böylece bitmiş kitap güvenli, şık ve düz açılır. Dikilmiş ciltleme, kitaplara sağlamlık katarak tasarruf defteri veya seyir defteri gibi ekstra bir güvenlik seviyesi gerektiğinde idealdir. Aynı zamanda özel bir proje için benzersiz bir yüzey sunar.

TEL DİKİŞ CİLT

Herhangi bir dergi, çizgi roman veya broşüre bakarsanız, muhtemelen bir tel dikiş ciltleme örneğine bakıyorsunuzdur. Günümüzde mevcut en popüler ciltleme yöntemlerinden biridir. Sırttan zımbalamada, katlanmış kağıt yaprakları iç içe yerleştirilir ve kat yerinden zımba ile tutturulur. Bu yığınlar, her iki tarafı bir eyer üzerindeki bacaklar gibi sarkacak şekilde bir tutma aparatının üzerine yerleştirilir. Daha sonra, uzun tel zımbalar kağıda geçirilerek veya “dikilerek” yönteme özel adını verir. Sırt dikişli kitapçıklar için iki zımba standart iken, daha büyük kağıt boyutları sırt boyunca daha fazlasını gerektirebilir. Diğer bir tenki ise Omega Tel Dikiş. Bu yöntem şekli itibariyle dokümanlarınızı, tel veya kıskaçlı dosyaların içinde muhafaza etmenize olanak verir.

PUR CİLTLEME

PUR Ciltleme, poliüretan reaktif (PUR) yapıştırıcıların kullanıldığı ekstra güçlü ve uygun maliyetli bir ciltleme yöntemidir. PUR Ciltleme, daha ağır kağıtlar ve sık kullanım ve uzun ömürlü öğeler için uygundur. Ayrıca, ciltli kitabın cilt gücünden ödün vermeden düz durmasını sağlar. Yapıştırıcı süper güçlüdür ve baskı mürekkepleri, vernikler veya kaplamalardan etkilenmez. Poliüretan molekülünün polar yapısı, UV ile kürlenmiş kaplamalara, filmlere ve ayrıca geleneksel kaplamasız ve kaplanmış kağıtlara yapışmasına izin verir. Dayanıklı ve esnek yapıştırıcı sertleştikten sonra, PUR ciltli bir kitaptan bir sayfayı yırtmak neredeyse imkansızdır.

AMERİKAN CİLT

Amerikan Cilt, yaygın olarak kullanılan bir yumuşak kapak ciltleme yöntemidir. Bu ciltleme yöntemiyle, sayfalar ve kapak sırtta güçlü ancak esnek bir termal yapıştırıcıyla birbirine yapıştırılır. Kitabın diğer üç tarafı daha sonra, temiz “mükemmel” kenarlar sağlamak için gerektiği kadar traşlanır. Amerikan Ciltli kitapların birincil faydaları, profesyonel görünmeleri ve görsel çekicilik sunmaları, ciltli kitaplardan daha ucuza üretilmeleri ve iyi istiflenmeleridir. Ayrıca, bu ciltleme yöntemiyle oluşturulan kare omurga kenarı, kitabın başlığının veya diğer bilgilerin sırt üzerine basılmasına olanak tanır… Bu, tel dikiş ve spiral ciltleme yöntemlerinin sunmadığı bir olanaktır.